חלימה צלולה: בדיקות מציאות - חלק א'

מאת: מיכאל אלבוים | צילום: sxc.hu

חלימה צלולה: בדיקות מציאות - חלק א'

לכתבה הקודמת בסדרת הכתבות על חלימה צלולה >>

לזהות מתי חולמים זה פשוט. לדעת מה לעשות באותו הרגע, זה קצת יותר מסובך.
כשמן כן הן, בדיקות המציאות מספרות לנו האם אנחנו חולמים או לא. אבל זה לא פשוט כמו שזה נשמע... גם אם נדע איך לבצע בדיקת מציאות, סביר שנשכח זאת כשנחלום.
אז לפני שאסביר מה הן בדיקות המציאות, אסביר מתי לעשות אותן.

להרים עוגן
"עוגנים" הם מקומות, אנשים או סיטואציות שחוזרים על עצמם באופן קבוע בחלומות. לכל אחד העוגנים שלו, וחשוב שנכיר אותם, מפני שהם יגידו לנו מתי לבצע בדיקת מציאות.
חישבו על מוטיב חוזר בחלומותיכם. אני למשל, נמצא לפחות פעם בשבועיים באירוע חגיגי בחלומות, חתונה, בר-מצווה או ברית-מילה. למעשה, הסיטואציה הזו חוזרת על עצמה בחלומות יותר מאשר במציאות.

במקום בולט ביומן החלומות שלי (מאחורי הכריכה למשל) ארשום "עוגנים:" ואוסיף "חגיגות" לרשימה.
דבר נוסף זו אמי, אותה אני פוגש בחלומות לפחות פעם בשבוע. גם אותה אוסיף לרשימה.
זה יכול להיות חבר קרוב, מסדרון אפל, מקום שנסעתם אליו בילדותכם, בית שאתם חולמים עליו רבות, או סיטואציה של שיניים נופלות, כל עוד זה חוזר בהרבה חלומות.
העוגנים באים להזכיר לנו מתי לבצע בדיקת מציאות. הם אומרים בעצם, "סביר להניח שאני חולם, מפני שהחלטתי שזהו עוגן שאני חווה בחלומות באופן קבוע".

על-מנת שלא נשכח לבצע את בדיקת המציאות בכל פעם שניתקל בעוגן בחלומות, יש פיתרון מעניין: אנחנו הולכים להפוך את בדיקות המציאות לטבע שני.
כן, אני אבצע בדיקת מציאות בכל פעם שאפגוש את אמי בזמן ערות, ואבצע בדיקת מציאות בכל פעם שאתקל באירוע חגיגי, גם בטלוויזיה.

ביצוע בדיקות המציאות בכל פעם שנתקלים בעוגן במציאות, בזמן ערות, יהפוך את הפעולה לטבעית, והבדיקות יבוצעו גם כשניתקל בעוגנים בחלומות.
ברגע שהבדיקה תיכשל, נגלה שאנחנו חולמים - ומשם הכניסה לחלום הצלול.

דברים שכדאי להוסיף לרשימת העוגנים שלנו:
- לפחות מקום אחד שבו אני נמצא הרבה בחלומות.
- לפחות אדם אחד שאני פוגש הרבה בחלומות.
- לפחות סיטואציה אחת שמתרחשת הרבה בחלומות.
- לפחות משהו אחד שאני עושה קבוע במהלך היום (מעבר בדלת, שתיית מים, שירותים...).
- בכל תקרית "חריגה" כ"כ עד שלרגע היא נראית לא מציאותית (צפייה בתאונה למשל).
- בכל פעם שאני רואה את המילים "בדיקת מציאות", שכתבתי על היד שלי (משהו שכדאי לעשות עכשיו).
- בכל התעוררות שהיא.

עם כ"כ הרבה עוגנים, סביר שנבצע בדיקות מציאות כ"כ הרבה במהלך היום, שאין סיכוי שלא נבצע אחת במהלך השינה - אפילו בטעות. וברגע שזה יקרה, זו הצלחה.

התעוררות כוזבת
כמה פעמים קרה לנו שממש רצינו ללכת לשירותים בבוקר, אבל לא היה לנו כוח לקום?
אנו ממלמלים "עוד 5 דקות...", ובסיומן, אנחנו קמים לשירותים, ורגע לפני (ולפעמים רגע אחרי) אנחנו מתעוררים ומגלים שלא זזנו לשום מקום.
למעשה, התעוררות כוזבת בד"כ באה בצרורות. זאת אומרת שאם התעוררנו והבנו שלא באמת הלכנו לשירותים, יכול מאוד להיות שגם עכשיו אנחנו לא ערים!
התעוררות כוזבת הינה העוגן החזק ביותר. בדיקת מציאות בכל התעוררות תבטיח שבשלב מסוים נעלה על התעוררות כוזבת, ומשם, שוב, הכניסה לחלום צלול כבר בוצעה.
 
בדיקות מציאות
המוח האנושי הוא המחשב החזק ביקום. ביכולתו לעשות כ"כ הרבה דברים במקביל, שליצור עולמות שלמים בחלומות היא משימה פשוטה. אבל... גם לו יש גבולות- ומטרתנו היא להכשיל אותו.

לצד המוח המדהים שאנו תופסים ככלי כ"כ טבעי ופשוט, בא משהו מורכב כמעט כמוהו, שנתפס עוד יותר פשוט ומובן מאליו - השפה. המילים, האותיות.
אילו ידעתם כמה פעולות המוח מבצע כשהוא רואה אות... שלא לדבר על מילה.
רק האות ב' מזכירה לנו מיליון דברים שונים; בית, בננה, בלון... B, Bee, דבורה... שימו לב, הגענו למילה אחרת! ובכלל עברנו שפה באמצע!
ברוב הזמן אין לנו בכלל מושג כמה אות אחת יכולה לסבך את המוח. כמה השפה שלנו מורכבת...

יותר מדי נתונים

בדיקת המציאות הראשונה והבסיסית ביותר באה להכשיל את המוח במקום שבו הוא הכי מסתבך - השפה. תווים קטנים הם משהו בעייתי ליצירה. במציאות, הם כבר שם, אבל בחלומות, המוח צריך ליצור אותם מחדש בכל מבט.
האם ניסיתם לקרוא פעם בחלום? זה בוודאי התגלה כבלתי-אפשרי. האותיות היו מטושטשות, התחלפו, השתנו...

חישבו על המוח שלכם, שיוצר עולם עצום ואינסופי בכל רגע. בניגוד למציאות, בה הכול כבר נמצא, המוח יוצר את הכול מחדש בכל מבט. צבעים, סיטואציות, אנשים, מקומות, חפצים, רעיונות, היסטוריה, נוצרים מחדש בכל מצמוץ!
עם זאת, יצירת תווים קטנים (אותיות ומספרים למשל) תהיה הקש שישבור את גב הגמל.

הבדיקה מבוצעת באופן הבא: הביטו על פיסת טקסט, מספר כלשהו, או תו מכל סוג. הסיטו את מבטכם, ואז חיזרו והביטו שוב. האם הטקסט השתנה? אם לא, סביר שאתם במציאות. אם כן, אתם חולמים.
במקרים נדירים המוח לומד ליצור את הטקסט מהר מספיק, במיוחד כאשר הסיטואציה שמסביב לא כ"כ גדולה ומסובכת, ויש לו יותר משאבים להתמקדות בדברים הקטנים.
במקרה הזה, פשוט בודקים שוב.

שימוש יצירתי בבדיקת המציאות הזו יכלול שעון דיגיטלי. פשוט הביטו על השניות עולות מעלה. האם הסדר שלהן נכון? רציף? באחת הפעמים שביצעתי בדיקה זו, הופיעו הספרות 13, 85, אחריהן סימן האינסוף הופיע, ואחריו גם אותיות וכמות מספרים שלא יכולה להיכנס לתוך השעון הקטן.
הבנתי שאני חולם.

עד כאן להפעם. כעת מה שנותר לנו הוא רק להכיר בדיקות מציאות נוספות, ועל כך, בחלקו השני של המאמר.מיכאל אלבוים הוא מיסטיקן המתמחה בחלומות, ומרצה בתחומי מיסטיקה שונים; בעיקרם פענוח חלומות, חלומות צלולים וחוויות חוץ גופיות


חלמתם חלום ואתם רוצים להבין את המסר שלו? 
אתם מוזמנים להתקשר למרכז המומחים של ישראל בטלפון 072-3401010 
 


למאמרים נוספים:

חלימה צלולה: בחירה חופשית והגברת צלילות - הישרדות בחלום - חלק א'
חלימה צלולה - מראות בחלום
חלימה צלולה: שלב שביעי - WILD
חלימה צלולה: שלב שישי - MILD
חלימה צלולה: שלב חמישי. שיתוק השינה
חלימה צלולה: שלב רביעי - מדריך החלומות
חלימה צלולה: שלב שני
חלימה צלולה: שלב ראשון