המדריך לחלומות חלק ב'

מאת: שירן רז

המדריך לחלומות חלק ב'

במאמר הקודם התמקדתי בהבדלים בין שתי הקבוצות העיקריות של החלומות:

1. חלומות גלויים - חלומות שתפקידם שחרור תכנים מהתת מודע לעיתים כדרך להקלת המתח הנוצר בחיינו על ידי קונפליקטים ו/או חרדות בלתי מודעים מחיי היום יום. חשיבותם רבה כי היא עשויה ללמד אותנו רבות על עצמנו.

2. א.  חלומות טלפתיים, נבואיים - שאינם בהכרח נושאי הארה ועידוד.

   ב.
בעלי מסר  - כמקור להשראה למידע ולפתרונות שלא היו מתגלים לנו בדרך אחרת.   

הפעם אפרט וארחיב לגביי החלומות הסמליים, מכיוון שתפקידם הוא החשוב ביותר להבנה והדרכה של התהליכים והמהלכים שלנו בחיי היום יום.

חשבו על החלומות כתמרורים אשר מכוונים את דרככם ומסמנים את מסע חייכם, תמיד רגע לפניי הארועים שאנו נעבור או נחווה במצב הערות או שפיכת אור על מצבים עכשווים.

לפעמים המסרים שאנו מקבלים משמעותם כבדה מפחידה ולא נעימה, זו הסיבה כי החלום בנוי מסימבולים וכך בעצם מקלים עלינו את היכולת להתמודד עם המראות והתחושות שאנו חווים בזמן החלימה.

אם המסרים היו מגיעים בדיוק כמו שהם, היינו נבהלים ודוחים את קבלת המסר ואף מתעוררים. לדוגמא: התת מודע שלכם, שזה האני הגבוה ביותר שלכם, מזהה אדם חדש אותו אתם עומדים לפגוש, וכוונותיו יהיו פגיעה וחרישת מזימות, יוכל החלום לאותת לכם, כתמרור אזהרה, ויכניס לחלומכם מוטיבים של נמר או חתול, שפירוש סימבולים אלו, הם בדיוק הפירוש שאותו אתם אמורים לחוות במציאות. זאת אומרת שזה תמרור המסמל, ראו הוזהרתם!

תת המודע מאותת
אזהרות נוספות יכולות להופיע בתחומים ונושאים שונים, כגון: בריאות.
לדוגמא: אם התת מודע רוצה לאותת לנו על בעיות בריאות קיימות, ולהעיר את תשומת לבנו אל גופנו הפיסי, ולהגביר את המודעות כי נשגיח על המתרחש בגופנו, במיוחד באיזור החזה ומערכת העיכול, נחלום על סימבול כגון בישול.
כובע - הינו סימבול נוסף. כאשר אנו
חולמים כי אין אנו יכולים להוריד את הכובע מהראש, ישנה הודעה מוקדמת המזהירה מפני כאבים שאמורים להתחיל, ואפשרות להתפתחות מחלה.

תמרורי האזהרה ב
חלום הם רבים, ועל כן גם הסימבולים הקשורים אליו. יש לשים לב שלא כל חלום שנראה כחלום אזהרה הוא אכן כזה. לדוגמא: אדם החווה בחלום בגידה של בן או בת הזוג, ייתכן שהחלום בא לבשר את ההפך הגמור, כי בן/בת הזוג נאמנים ויש לתת בו את אמוננו. תמרור נוסף בחלום הינו שינוי. לדוגמא: מוות בחלום מרמז על שינוי קיצוני בחיים, אריכות ימים שפע וחיוניות.

אחדד את הנושא, ואומר כי לא הסימבול לבדו קובע את משמעותו אלא אופן הופעתו! לדוגמא: גג באופן כללי מסמל שינוי והתקדמות. אם החולם חלם כי טיפס, בנה, תיקן גג, ההתקדמות שלו בדרך, גם אם היא תלווה בקשיים. אם החולם חלם כי נפל מהגג, פירושו אזהרה מפני נפילה כלכלית.
 

דוגמא נוספת: מגפיים גם מסמלים באופן כללי על שינוי. אם החולם חלם כי המגפיים תקועים בבוץ, משמע מצבים קשים עתידים לפקןד את החולם. אם החולם חלם כי הוא נועל מגפיים מפוארים, הדבר מרמז על התקדמות בעבודה או זוגיות חדשה/נישואין.

אוסיף לנאמר, שמלבד הסימבול ואופן הופעתו, חשובים לא פחות הסימבולים הנוספים, גם ובעיקר הצבעים, התחושה, האווירה, והזמנים של הופעת החלום, בלילה ובמשך השבוע. לחלומות בעלי מסר חזק יש נטייה להופיע בימים קבועים בשבוע, ולקראת היקיצה.

סוסים בצבעים שונים
הצבעים בחלום משנים את פירושם: על מנת שנבין לעומק את ההבדל נבדוק את סימבול הסוס כשלעצמו הוא מבשר על פי רוב, דברים חיוביים העומדים לקרות בחייו של החולם. אך מה קורה כשצבעי הסוס בחלום משתנים? כך משתנה המסר!
סוס לבן - צפוי סיפוק רב בעיקר בתחום העבודה.
סוס שחור - חלום אזהרה! לגבי חברים קרובים ולא אמיתיים.
סוס אדום - אהבה חדשה, נישואין, או שגשוג המערכת הזוגית הקיימת.
סוס חום - החולם איש טוב ורחב לב.
סוס צהוב - אדם שאפתן, שיגיע למטרותיו.
סוס אפור - חלום נבואי, דבר שאיבד בחולם (רגשי או חומרי) יוחזר לו.

מלבד תמרורי כיוון עתידיים, החלום גם מבהיר לנו מצבים נפשיים ורגשיים עכשווים. חלומות מאוד נפוצים הינם כאלה בו אחנו בורחים ונרדפים. רדיפה ובריחה מעיד על כך שהחולם נמצא בתקופה קשה, עייפות, חוסר אונים וחוסר התלהבות. אם מתווספים סימבולים נוספים כמו: אלמנטים מהשואה, משמע כי ישנה הקצנה לרעה במצבו הנפשי של החולם.

מים בחלום הם סימבול עיקרי לרגשות
.
מים סוערים פירושם רגשות סוערים.
מים שקטים נעימים וצחים פירושם רגשות נעימים כנים ורגועים.

מספרים הם סימבולים חשובים נוספים שיש לקחת בחשבון. לכל מספר פרוש שונה.

לכל אדם מערכת סימבולים די קבועה שחוזרת על עצמה. הבנת החלומות שלכם עצמכם היא החזקה והאמינה ביותר. לכל אדם יש יכולת מולדת אינואיטיבית לפרש, לתת פתרון לחלומותיו. כאשר חלומות חוזרים על עצמם, משמע שהמסר לא נפתר ולא הובן, והם ישובו עד לפתרונם והבנתם.

לזכור את החלום
עכשיו משהבנו ביתר דיוק את משמעויות החלום, נוכל לעבור לשלב היישומי והוא זכירת החלומות!

להלן מפורטת הטכניקה במספר שלבים:
חשבו למדו והתאמנו.

1. שינה נכונה: הרגלי שינה מסודרים ושעות שינה מספיקות חשובים לתהליך זכירת החלומות, כי אם אתם נמצאים ב"חוסר" ממושך של שעות שינה, הגוף ידרוש את שעות השינה האלו, אתם תרדמו בשינה עמוקה ולא תהיה לכם כמעט אפשרות לזכור את החלומות.

2. התרגעות והרפייה: חשוב לבצע מדיטציה מרגיעה, לפני השקיעה בשינה, להרגיע את הגוף והראש ממחשבות ודאגות היום שעבר.

3. תזונה: חשובה תזונה קלה, אבל מאוזנת ועשירה בוויטמנים. לעיתים ארוחה כבדה לפני השינה עלולה לגרום לסיוטים וחלומות לא בהירים ובעלי תחושה רעה.

4. התמקדות: לאחר ההרפייה יש לחשוב על הנושאים שמענינים אותך בתקופה זו של חייך, ואף לשאול שאלות ברורות ובהירות לפני ההרדמות. כך שאתה בעצם מכוון את החלימה לנושאים הרלוונטים לך.

5. רצון: לכוון את מחשבותייך ולעטוף אותם ברצון אמיתי מתוך כבוד והערכה שאתה אכן מאמין בהם וחשוב לך לזכור אותם!

6. שלב ההתעוררות: כשאתה מתעורר חשוב לעשות זאת באיטיות וברוגע, לא "לקפוץ" ישר במחשבות להמשך היום, ליצור התעוררות הדרגתית, כשתשומת הלב עדיין עם חווית הלילה. אפשרות נוספת היא להסתכל לעבר חלון, כך תעזרו למחשבות ל"התקבע".

7. רישום חלומות: לרשום במחברת (אותה הכנתם מראש) כל מה שזכור לכם מהחלום, בפרטי פרטים, סימבולים, צבעים, מספרים, אווירה, תחושה כולל יום ותאריך.


למאמרים נוספים:
המדריך לחלומות - חלק א'

חלמתם חלום ואתם רוצים להבין את המסר שלו? 
אתם מוזמנים להתקשר למרכז המומחים של ישראל בטלפון 072-3401010

* שירן רז היא מתקשרת, מרצה ויועצת